راه‌اندازی کانون‌های سلامت در خانه‌های فرهنگ

راه‌اندازی کانون‌های سلامت در خانه‌های فرهنگ

 

 

سرویس خبر: اداره ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری کرمان

معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمان با دانشگاه علوم پزشکی کرمان برای راه‌اندازی کانون‌های سلامت همکاری می‌کنند.

به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمان، محمدعلی جوشایی، سرپرست معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمان در نشستی که با حضور نماینده معاونت فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی کرمان و شهرداران محله‌های فیروز‌آباد و پارک مطهری در محل دفتر معاونت فرهنگی شهرداری برگزار شد، گفت: معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمان از اجرای طرح‌های ضابطه‌مند و قانونی که در جهت ارتقای سطح فرهنگ شهروندی و کیفیت زندگی و سلامت مردم هستند، استقبال می‌کند.

وی با بیان این که بخشی از فعالیت خانه‌های فرهنگ در حوزه‌ی سلامت و آگاهی بخشی در این خصوص است،  ادامه داد: معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمان با تمام توان از مشارکت با دانشگاه علوم پزشکی برای ایجاد «کانون سلامت» در خانه‌های فرهنگ شهرداری استقبال و در جهت اجرای اهداف این کانون و ارائه‌ی آموزش‌های سلامت با این دانشگاه همکاری می‌کند.

سرپرست معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمان گفت: البته این مشارکت در یک چارچوب قانونی، منطقی و قابل اجرا و در قالب تفاهم‌نامه که بین شهردار کرمان و رییس دانشگاه علوم پزشکی منعقد می‌شود، اجرا خواهد شد.

جوشایی با بیان این که تاکنون نیز در تمامی خانه‌های فرهنگ و فرهنگسراهای شهرداری، همایش‌ها و کارگاه‌های ارتقای سلامت و زندگی سالم برگزار شده و می‌شود، خاطرنشان کرد: با اجرای طرح کانون سلامت، می‌توان یک روز را در هفته در خانه‌های فرهنگ به این امر به طور اختصاصی پرداخت و آن را به عنوان مثال به« شنبه‌های سلامت» نام‌گذاری کرد.

عرب‌پور، نماینده معاونت فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی نیز گفت:  قرار است در کرمان به عنوان قطب در جنوب شرق کشور، کانون‌های سلامت در خانه‌های فرهنگ که نقش مهمی در رشد و ارتقای فرهنگ جامعه دارند، ایجاد شوند و از توان خود مردم برای شناسایی مشکلات و آسیب‌های جسمی و روحی مردم هر منطقه استفاده شود.

وی ادامه داد:  این کار به این جهت انجام می‌شود که مردم هر منطقه از مشکلات و مسائل بهداشتی و سلامتی خود، آگاهی بیشتری دارند و مشارکت آنها در به بار نشستن اهداف این کانون‌های سلامت که همان تامین سلامت جسم و روح افراد و در پی آن خانواده و جامعه است، نقش بسیار زیاد و موثری دارد.

 

 

عرب‌پور با بیان این که دانشگاه در این مسئله به دنبال کسب نام و عنوان نیست، افزود: دانشگاه علوم پزشکی در این خصوص فقط نقش حامی، تسهیل‌گر و ارائه آموزش‌های علمی و تخصصی را بر عهده دارد و بیشتر کار را به مردم دلسوز، توانا و کاربلد که خواهان کمک برای ارتقای سلامت مردم هستند، می‌سپارد.

وی با بیان این که این کانون‌های سلامت در تهران با کمک شهرداری در خانه‌های فرهنگ این شهر راه‌اندازی شده و بسیار موفق عمل کرده‌اند؛ عنوان کرد: دانشگاه علوم پزشکی کرمان هم در صدد است این کانون‌ها را در ابتدا در سه منطقه پارک مطهری، میدان کوثر و محله فیروز‌آباد با کمک آقای عرب‌نژاد، شهردارمحله فیروزآباد و خانم ارشلو، فعال اجتماعی و سفیر سلامت محله فیروزآباد و خانم فاطمه مولا، شهردار محله پارک مطهری و سفیر سلامت و مسئول ورزش بانوان ورزش‌های همگانی که تجارب بسیار زیادی در خصوص اجرای  طرح‌های سلامت در شهر کرمان دارند و به مشکلات مردم مناطق خود نیز تسلط و آگاهی دارند، اجرا کند.

عرب‌نژاد خاطرنشان کرد: در این کانون‌ها به مدرک و سمت افراد کاری نداریم بلکه باید مجموعه‌ای از افراد فعال، دلسوز و کوشا که خواهان همکاری در این امر هستند، به شناسایی بیماری‌های روحی و روانی تک تک افراد خانواده‌ها بپردازند و با معرفی آنها به افراد متخصص که دانشگاه علوم پزشکی معرفی می‌کند و یا به پزشک معالج دلخواه این افراد، برای پیشگیری اقدام کنند و یا در صورت ابتلا در همان اولین مراحل، بیماری شناسایی و درمان شود و به مراحل وخیم که هزینه‌های سنگین معنوی و مادی برای خانوارها دارد، نرسد.

وی خواستار همکاری این معاونت در ایجاد این کانون‌های سلامت در خانه‌های فرهنگ شهرداری کرمان در اجرای این طرح شد.

 

چاپ

شهروند1
شهروند2

 اينجا شهرداري کرمان ... اينجا شهرداري کرمان ...

سامانه ارتباط مردمی : 137
سامانه پیامکی : 10001371000
تلفن های تماس : 32268350-034
آدرس ساختمان شهرداری مرکز :
کرمان - خیابان سپه