شهرداری از طرح‌های دارای توجیه اقتصادی و منطقی استقبال می‌کند

شهردار کرمان در نشست با نمایندگان شرکت آلمانیRenErGate:

 

شهرداری از طرح‌های دارای توجیه اقتصادی و منطقی استقبال می‌کند

 

 

 

 

سرویس خبر: اداره روابط‌عمومی و امور بین‌الملل شهرداری کرمان

 

شهردار کرمان در نشستی که با حضور معاون خدمات شهری شهرداری، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند و نمایندگان شرکت آلمانی «RenErGate  » در خصوص تولید انرژی از زباله‌های شهری، در دفتر وی برگزار شد، گفت: از طرح‌های دارای توجیه اقتصادی و منطقی استقبال می‌کنیم.

 

سیدمهران عالم‌زاده با بیان این‌که حجم زباله در شهر کرمان بسیار زیاد و در حدود 350 تن در روز است، گفت: معدن زباله کرمان در خارج از شهر قرار دارد و هزینه‌ی حمل زباله برای سوزاندن و استفاده در واحدهای صنعتی بسیار زیاد است، با این حال اگر طرحی در این خصوص دارای توجیه اقتصادی باشد، از آن استقبال می‌کنیم.

وی با بیان این‌که باید با توجه به اقتضای شرایط موجود، گام برداریم، افزود: با توجه به بودجه شهرداری و مشکلات مالی و اجرایی موجود، باید به‌دنبال جذب سرمایه‌گذار و روش‌های تامین منابع مالی برای انجام پروژه‌هایی باشیم که در درازمدت به سوددهی می‌رسند.

سامان امان‌پور، نماینده شرکت RenErGate نیز با اشاره به فعالیت این شرکت در زمینه انرژی‌های نو گفت: امروزه شهرداری‌های بزرگ دنیا با استفاده از تکنولوژی جدید سوزاندن پسماند و زباله‌های شهری، به ثروتی عظیم دست می‌یابند.

وی با بیان این‌که با استفاده از تکنولوژی بیومس، زباله‌های شهری در بویلرهای خاصی سوزانده می‌شوند، گفت: از حرارت حاصل از سوختن زباله، برای تولید برق، حرارت و یا برق و حرارت استفاده می‌شود.

امان‌پور با اشاره به این‌که بیومس، یک منبع تجدیدپذیر انرژی است که از مواد زیستی به‌دست می‌آید، افزود: انرژی حاصل از این تکنولوژی، معایب سوخت‌های فسیلی مانند افزایش غلظت دی‌اکسیدکربن و در نتیجه افزایش دمای کره زمین و تغییرات آب و هوایی و آلودگی زیست‌محیطی را ندارد؛ علاوه بر این، منابع تولید آن‌ها تمام‌نشدنی و بدون محدودیت است.

وی با بیان این‌که در کشورهایی ازجمله هند، چین و برزیل، حجم عظیمی از زباله‌های شهری سوزانده و به انرژی نو تبدیل می‌شوند، گفت: دستگاه‌های تولیدی شرکت RenErGate که برای سوزاندن زباله شهری و استحصال انرژی از آن مورد استفاده قرار می‌گیرند، بر اساس آخرین استانداردهای اروپا ساخته شده و پس از تست فنی در دانشگاه، به بازار عرضه شده‌اند.

امان‌پور با اشاره به اهمیت موضوعات زیست‌محیطی و دفع زباله در شهرهای بزرگ گفت: بهترین راه برای کاهش هزینه‌ی دفع زباله برای شهرداری‌ها، سوزاندن پسماندهای شهری و تولید انرژی الکتریکی و انرژی گرمایشی و سرمایشی است.

وی با بیان این‌که در کشورهای اروپایی، زباله به‌عنوان یک منبع مالی دیده می‌شود، افزود: به ازای چهار تن زباله در روز، 250 کیلووات‌ساعت انرژی تولید می‌شود که درآمد بالایی برای شهرداری‌ها محسوب می‌شود.

گفتنی است؛ در پایان این نشست مقرر شد نمایندگان شرکت RenErGate پس از دریافت آمار و آنالیز زباله‌های شهری کرمان، طرح توجیهی خود را ارائه و در پروژه‌ی تولید انرژی از زباله، با شهرداری کرمان مشارکت کنند.

 

چاپ

شهروند1
شهروند2

 اينجا شهرداري کرمان ... اينجا شهرداري کرمان ...

سامانه ارتباط مردمی : 137
سامانه پیامکی : 10001371000
تلفن های تماس : 32268350-034
آدرس ساختمان شهرداری مرکز :
کرمان - خیابان سپه