ضرورت اصلاح هندسی طرح آرامستان جدید

 در جلسه‌ی بررسی طرح آرامستان جدید تأکید شد:
ضرورت اصلاح هندسی طرح آرامستان جدید
  سرویس خبر: اداره روابط عمومی و امور بین‌الملل شهرداری کرمان
 
جلسه‌ی بررسی طرح آرامستان جدید شهر کرمان، با حضور شهردار کرمان، جمعی از مدیران شهرداری، مشاوران شهردار، جمعی از متخصصان معماری و شهرسازی و طراح آرامستان برگزار شد.
در ابتدای این نشست سرپرست معاونت خدمات شهری شهرداری کرمان با بیان این‌که ظرفیت آرامستان فعلی رو به پایان است و باید هرچه سریع‌تر آرامستان جدید ساخته شود و به بهره‌برداری برسد، درخصوص مکان‌یابی آرامستان جدید گفت: پس از بررسی‌های فراوران تنها نقطه‌ای که توانست مجوزهای مختلف را برای ایجاد آرامستان دریافت کند، محل فعلی آرامستان جدید است.
محسن پوراسماعیلی به پیش‌فروش تعدادی قبر در آرامستان جدید اشاره کرد و گفت: پیش‌فروش قبور، نقطه‌ی اجباری برای عدم اصلاح طرح نیست.
در ادامه، نادر مختاری، طراح آرامستان جدید به ارایه‌ی طرح آرامستان پرداخت.
وی به اعداد و ارقامی که در رابطه با طراحی آرامستان و گنجایش آن برای 30 سال آینده، استخراج کرده بود، اشاره کرد و گفت: طرح آرامستان جدید به‌ شکل دایره و دارای 48 گلبرگ است که به‌طور میانگین در هر گلبرگِ یک هکتاری، 1684 قبر طراحی شده است.
مختاری زمین در نظر گرفته شده برای آرامستان جدید را 340 هکتار دانست و گفت: زمین در نظر گرفته شده برای مجموعه‌ی تجاری آرامستان نیز 32 هکتار است.
در ادامه، مهندس محمودی، یکی از اعضای کارگروه مشورتی معماری شهرسازی شهرداری کرمان با تأکید بر این‌که برای طراحی آرامستان باید از طراحی راست‌گوشه استفاده می‌شد، گفت: طراحی راست‌گوشه موجب استفاده‌ی بهتر از زمین می‌شود؛ ضمن این‌که آرامستان نیز نظم بهتری پیدا می‌کند.
وی در رابطه با طراحی مراکز تجاری هم گفت: در طراحی مراکز تجاری نیز باید دقت شود؛ چراکه برخی از عملکردهای تجاری با یک‌دیگر تزاحم ذاتی دارند.
رضا ناصری، مشاور شهردار و دبیر کارگروه معماری و شهرسازی شهرداری کرمان نیز با بیان این‌که نسبت به اعداد و آماری که ارایه شد، تردید دارم، گفت: عددهای اعلام‌شده در طرح، از مقیاس خارج است.
وی افزود: در آرامستان جدید، عرصه‌ی وسیعی داریم که اگر تا 30 سال آینده جمعیت شهر کرمان به دو میلیون نفر برسد و تمام فضای پِرت آرامستان را سنگ‌فرش کنیم و یا در آن، فضای سبز ایجاد شود، به نقطه‌ی مطلوب می‌رسد، اما طرحی که اکنون به‌صورت تکمیل‌شده دیده شود، وجود ندارد.
مشاور شهردار و دبیر کارگروه معماری و شهرسازی شهرداری کرمان به شکل دایره‌ای و طراحی گلبرگ‌ها در طرح آرامستان جدید اشاره کرد و گفت: یک انسان با قد متوسط یک‌متر و 70 سانتی‌متری، هیچ‌وقت این طراحی را نمی‌بیند و درک نمی‌کند.
ناصری با بیان این‌که مسأله‌ی من اقتصاد زمین و اقتصاد طراحی است، گفت: در این طرح فضای منفی زیادی ایجاد شده که این فضای منفی، حس منفی هم ایجاد می‌کند.
رضا حکاک‌زاده، مشاور شهردار در حوزه ترافیک و حمل‌و‌نقل شهری نیز با بیان این‌که شبکه‌ی مداری فاصله‌ی دسترسی به قطعات قبور را طولانی می‌کند، گفت: انتخاب عرض 12 متر برای مسیرهای سواره‌رو، با آمار ترافیکی‌ای که اعلام شد، مطابقت ندارد؛ ضمن این‌که به نظر می‌رسد میدانی هم که برای دسترسی‌ها طراحی شده، پاسخ‌گوی ترافیک آرامستان نیست.
وی افزود: حمل‌و‌نقل عمومی و مسیر دوچرخه نیز در طراحی آرامستان جدید دیده نشده است.
مشاور شهردار در حوزه ترافیک و حمل‌و‌نقل شهری با بیان این‌که شبکه‌های مداری در ترافیک شهری منسوخ شده است، گفت: بهترین نوع شبکه‌ی ترافیکی برای آرامستان، شبکه‌ی شطرنجی است؛ چراکه دسترسی‌ها در این شبکه با سهولت بیش‌تری اتفاق می‌افتد.
سرپرست معاونت حمل‌ونقل و امور زیربنایی شهرداری کرمان نیز با بیان این‌که هدایت آب‌های سطحی به داخل گلبرگ‌ها هزینه‌بر است، گفت: براساس طرحی که ارایه شد، ساخت‌و‌ساز ساختمان‌ها، قبور خانوادگی و مسجد هزینه‌ی بالایی دارد.
محمدعلی قنبری سنگ‌فرش فضاهای پِرت و جدول‌گذاری محدوده‌ی گلبرگ‌ها و پارکینگ‌ها را نیز دشوار و هزینه‌بر دانست.
شهردار کرمان هم با بیان این‌که در طراحی باید سرانه‌ها و استانداردها مشخص باشد، تصریح کرد: در حوزه‌ی مهندسی و طراحی، استانداردسازی باید مبنای کار باشد، اما متأسفانه طراحی آرامستان جدید غیرمهندسی و براساس حدس و گمان است.
سیدمهران عالم‌زاده افزود: براساس سرانه به نسبت زمین موجود باید 200 هزار قبر در این آرامستان طراحی شود که آنچه در طرح ارایه شده، 50 هزار قبر است.
وی با تأکید بر اصلاح طرح آرامستان جدید گفت: در گلبرگ اول که بخشی از کار در آن انجام شده، باید اصلاحات هندسی صورت گیرد و وضعیت موجود تثبیت شود.
شهردار کرمان افزود: فضاهای خدماتی ازجمله غسال‌خانه و فضای تجاری نیز باید در گلبرگ اول دیده شود.
عالم‌زاده بر ارایه‌ی فراخوان برای جذب سرمایه‌گذار جهت ساخت آرامستان جدید نیز تأکید کرد و گفت: در ادامه، مسایل توسعه‌ای آرامستان را در فرصت لازم بررسی خواهیم کرد.
وی بر پیگیری انتقال آب و برق به آرامستان نیز تأکید کرد.
 
 
 

چاپ

شهروند1
شهروند2

 اينجا شهرداري کرمان ... اينجا شهرداري کرمان ...

سامانه ارتباط مردمی : 137
سامانه پیامکی : 10001371000
تلفن های تماس : 32268350-034
آدرس ساختمان شهرداری مرکز :
کرمان - خیابان سپه