حاضر نیستیم پول مردم را دور بریزیم

 

شهردار کرمان با اشاره به عدم اجرای برخی سفره‌های هفت‌سین و المان‌ها:

 

حاضر نیستیم پول مردم را دور بریزیم

 

 

 

سرویس خبر : اداره ی روابط عمومی و اموربین الملل شهرداری

 

شهردار کرمان گفت: افزایش 45 تا 50 درصدی درآمدهای شهرداری‌های مناطق کرمان در سه ماه پایانی سال گذشته، بی‌سابقه بوده است.

سیدمهران عالم‌زاده شب گذشته در نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان در پاسخ به پرسش‌های برخی اعضای شورا با بیان این‌که من کار خود را در شهرداری کرمان از ابتدای دی‌ماه و در سه ماه پایانی سال شروع کردم، گفت: از روزی که فعالیت خود را در شهرداری شروع کردم، هفته‌ای یکی‌دو اعتصاب کارگری در نقاط مختلف شهر شکل می‌گرفت و نگرانی تمام نهادهای نظارتی، امنیتی و حتی استاندار محترم و نماینده محترم ولی فقیه در استان، پرداخت حقوق معوق پرسنل شهرداری بود؛ بنابراین، پرداخت حقوق معوق پرسنل شهرداری، کار کوچکی نبود و در شرایطی که باید روزهای پایانی سال را سپری می‌کردیم و وارد سال جدید می‌شدیم، حقوق معوق و بدهی معوق پیمان‌کاران نیز باید پرداخت می‌شد.

وی افزود: هم‌چنین به‌دلیل آغاز فعالیتم، هم‌زمان بخشی از وقت من، به دید و بازدید و شناخت از حوزه‌های مختلف شهرداری می‌گذشت؛ بنابراین، تقریباً در سه ماه اول، کارها  تا ساعت 11 شب طول می‌کشید.

شهردار کرمان با بیان این‌که افزایش 45 تا 50 درصدی درآمدهای مناطق شهرداری کرمان رکورد بی‌سابقه‌ای بود، گفت: این اتفاق تنها به‌دلیل حضور من نبود؛ بلکه به‌دلیل همکاری مجموعه‌ی پرسنل شهرداری با مدیریت شهری بود.

عالم‌زاده افزود: برای این منظور ساز و کار مناسبی ایجاد شد؛ چراکه مجموع درآمد شهرداری از مالیات بر ارزش افزوده، نسبت به سال 95، نه‌تنها افزایش نداشته است؛ بلکه کاهش هم داشته و اگر مجموع مالیات بر ارزش افزوده‌ی سه ماه پایانی سال را بررسی کنید، به‌دلیل کاهش جمعیت، نسبت به سه ماه سال 95، کمتر هم بوده است؛ بنابراین، ضروری بود تا درآمدهای شهرداری افزایش می‌یافت.

وی ادامه داد: اگرچه در پایان سال مالیات بر ارزش افزوده به شهرداری پرداخت و در این زمینه کمک شد، اما میزان پرداخت مالیات بر ارزش افزوده به شهرداری کرمان در اسفندماه، معادل اسفند سال 95 بود؛ ضمن این‌که در ماه‌های قبل از اسفند نیز کمتر از سال 95 پرداخت شد؛ بنابراین، روند رو به جلوی شهرداری کرمان در کسب درآمد، کاملاً امیدوارکننده است.

 

حاضر نیستیم پول مردم را دور بریزیم

شهردار کرمان با اشاره به فعالیت‌های شهرداری کرمان در حوزه خدماتی که در شهر ارایه شد، تأکید کرد: تقاضا دارم اعضای شورا قبل از هرگونه اظهار نظری، آمار مربوط به اقدامات انجام شده را از شهرداری درخواست کنند؛ چراکه به‌طور مثال می‌گوییم جدول رنگ نشده، به استناد چه آماری و کجا رنگ نشده است؟!

عالم‌زاده برخی اقدامات شهرداری کرمان در سه ماه پایانی سال گذشته را ارایه کرد و گفت: به‌طور مثال در حوزه‌ی خط‌کشی معابر، شهرداری کرمان در پایان سال گذشته رکوردشکنی کرده است.

وی افزود: تنها اتفاقی که شاید در سال گذشته کم‌رنگ‌تر بود، چیدمان سفره‌های هفت‌سین و نصب المان‌ها بود که آن هم به این دلیل بود که باید ببینیم چه چیزی را با چه قیمتی می‌خواهیم به‌دست بیاوریم.

شهردار کرمان خطاب به اعضای شورا گفت: بررسی کنید که سال 95 المان‌ها و سفره‌های هفت‌سینی که در شهر کرمان نصب شد، با چه قیمت‌هایی اجرا و بعد از 10 روز به سطل زباله ریخته شد؛ آیا با کمبود منابعی که شهرداری دارد، دوباره باید همان کار را ادامه می‌دادیم و با سفره هفت‌سین 150 میلیون تومانی که پیشنهاد شده بود، موافقت می‌کردیم؟ قطعاً حاضر نیستیم این‌گونه پول مردم را دور بریزیم.

عالم‌زاده با بیان این‌که حاضر نیستیم به هر قیمتی هر المانی را در شهر اجرا کنیم، تصریح کرد: ترجیح می‌دهیم یا المان و سفره هفت‌سین اجرا نشود و اگر قرار است اجرا شود، باید به بهترین شکل و با کمترین قیمت اجرا شود؛ بنابراین، گاهی‌وقت‌ها روش سلبی است و بر این موضوع اصرار دارم که اگر برخی کارها در شهر انجام نشود، به نفع شهر است تا این‌که پول را دور بریزیم و یا کار غیرکارشناسی انجام دهیم.

وی افزود: المان‌ها و سفره‌های هفت‌سینی که برای سال جدید ارایه شده بود، یا فاقد ارزش هنری بودند و یا هزینه‌های بسیار سرسام آوری پیشنهاد داده شده بود؛ بنابراین، آن‌ها را کنار گذاشتیم و طرح‌هایی که مطلوب‌تر بود را اجرا کردیم.

شهردار کرمان ادامه داد: در منطقه یک که روال کار منطقی و کارشناسی بود، تعدادی سفره هفت‌سین و المان اجرا شد؛ ضمن این‌که سایر سفره‌های هفت‌سین و المان‌های قبلی نیز احیا شد و در مجموع حدود 22 سفره هفت‌سین و المان در شهر وجود داشت که قابل بازدید بود.

عالم‌زاده تصریح کرد: قطعاً افرادی که هر سال در این خصوص ذی‌نفع بودند، جبهه گرفتند و در فضای مجازی هم دیدم که نوشتند پیمان‌کار اعلام می‌کند شهرداری فلان سفره هفت‌سین را کنار گذاشته؛ درحالی‌که مگر پیمان‌کار طراح است؟!

وی افزود: جالب است که پیمان‌کار و طراح ما یکی است و به پیمان‌کار می‌گوییم برای ما یک طرح بیاور و اجرا کن!! مگر پیمان‌کار صلاحیت اجرای کار در حوزه‌ی هنری دارد؟! بنابراین چنین ضعف‌ها و آسیب‌هایی وجود داشت که نمی‌شد آن‌ها را طی دوسه‌ماه اصلاح کرد.

شهردار کرمان ادامه داد: یقیناً این نوع کارها به‌صورت کارشناسی در کارگروه‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد و سپس اجرا خواهد شد.

 

اصلاحات بودجه انجام گرفته و به‌زودی به شورا اعلام می‌شود

عالم‌زاده به موضوع بودجه هم اشاره کرد و گفت: در تصویب بودجه، 10 میلیارد تومان در حوزه‌ی عمرانی و 10 میلیادر تومان در حوزه‌ی جاری، از کل بودجه کم کرده‌ایم که کمتر از چهار درصد است؛ ضمن این‌که در جلسه‌ی آخر شورا هم بیان کردم که می‌توانیم این میزان چهار درصد را در کل سرفصل‌های بودجه کاهش دهیم، اما اصرار بر این بود که دقیقاً مشخص شود از کدام سرفصل‌ها کم می‌شود که در این زمینه اصلاحات انجام گرفته و به‌زودی به شورا اعلام خواهد شد.

وی به موضوع درآمدهای پایدار و مطالبات شهرداری هم اشاره کرد و با بیان این‌که ای کاش چارت جدید شهرداری زودتر اجرا شده بود، گفت: در چارت جدید شهرداری تمام موارد پیش‌بینی شده است؛ ضمن این‌که برای پیگیری مطالبات و درآمدهای پایدار، کمیته‌های ویژه‌ای در نظر گرفته‌ایم.

شهردار کرمان افزود: به نظر می‌رسد در برخی حوزه‌ها اگر بخواهیم کار عادی خود را انجام دهیم، به‌دلیل عقب‌افتادگی که داریم، نمی‌توانیم به‌روز شویم؛ به‌طور مثال ممیزی را تمام کلان‌شهرها و شهرهای بزرگ انجام داده‌اند و ما هنوز می‌خواهیم این کار را شروع کنیم و شاید در مرحله‌ی 20 درصد باشیم.

عالم‌زاده افزود: نباید انتظار داشته باشیم کاری که سال‌های‌سال انجام نشده، طی سه‌ماه به پایان برسد و حداقل اگر بخواهیم با هزینه‌ی شهرداری این کار را انجام دهیم، حدود 9 ماه طول می‌کشد.

وی ادامه داد: در حوزه‌ی ممیزی شهر به‌دنبال سرمایه گذار هستیم و با یکی‌دو نفر هم مذاکره کرده‌ایم که از محل درآمدهای بعد از ممیزی، هزینه‌های سرمایه‌گذار را پرداخت کنیم.

شهردار کرمان در خصوص ارایه‌ی برنامه‌های کوتاه‌مدت و میان‌مدت شهرداری کرمان گفت: برنامه‌های شهرداری مشخص است و در قالب بودجه‌هایی که تعریف شده، ارایه شده، اما شهرداری به اجرای برنامه‌هایی که از قبل تعریف شده نیز متعهد است و پروژه‌های نیمه‌تمام شهری که بخشی از آن در دل همین بودجه دیده شده، برنامه‌هایی نیست که تمام شده باشند و جریان دارند.

 

تغییر محتوا در نشریه کرمان‌شهر محسوس است

عالم‌زاده در پاسخ به علی بهرامی، نایب‌رییس شورای اسلامی شهر کرمان مبنی بر این‌که نشریه کرمان‌شهر نباید تریبون شورا و شهرداری باشد، گفت: در نخستین جلسه‌ای که با همکاران کرمان‌شهر داشتم و در نشریه هم انعکاس پیدا کرد، گفتم قرار نیست کرمان‌شهر، رقیب سایر نشریات باشد؛ بلکه کرمان‌شهر باید به مسایل شهر و شهروندی بپردازد و رابط بین شهرداری و شورا با مردم باشد.

وی افزود: هم‌چنین تأکید کردم که کرمان‌شهر، نباید سخن‌گوی شهرداری و شهردار باشد و نباید به موضوعاتی بپردازد که سایر نشریات محلی به آن‌ها می‌پردازند.

شهردار کرمان با اشاره به تغییر محتوا در نشریه کرمان‌شهر گفت: اگر کرمان‌شهر از منابع شهرداری ارتزاق می‌کند، ضرورت دارد صرفاً به موضوعات شهری و شهرسازی بپردازد که اگر تیترها و مطالبی که بعد از حضور من در شهرداری، در کرمان‌شهر منتشر می‌شود را مطالعه کنید، کاملاً این تغییر را نسبت به قبل خواهید دید؛ ضمن این‌که ناگزیرند به‌دلیل اهمیت ایام خاص، به مطالب جزیی غیر از مطالب شهر و شهرسازی بپردازند.

 

ضرورت بازنگری طرح آرامستان جدید

عالم‌زاده درباره‌ی آرامستان جدید هم گفت: متأسفانه برای آرامستان طرح مناسبی تهیه نشده و اگر اجرا شود، در آینده با مشکلاتی روبه‌رو خواهیم شد؛ بنابراین، باید طراحی آرامستان را به تأخیر بیندازیم.

وی افزود: طرح شعاعی برای آرامستان طراحی شده که قرار شد این طراح در کارگروه مورد بررسی قرار گیرد.

شهردار کرمان با بیان این‌که به نظر نمی‌رسد این طرح در آینده پاسخ‌گوی عملکردی که از آن انتظار داریم، باشد، گفت: تلاش می‌کنیم به‌زودی جلسه‌ی بررسی طرح آرامستان را برگزار کنیم و پس از آن اگر مورد تأیید قرار گرفت، اجرای آن را دنبال می‌کنیم، اما اگر تأیید نشد، باید زمانی را برای طراحی بگذاریم.

عالم‌زاده افزود: طراحی آرامستان جدید، با آرامستان مسلمانان که جهت قبله یکی از موارد مهم آن است، متناسب نیست و با توجه به سیستم شعاعی‌ای که طراحی شده، در آینده با مشکل مواجه می‌شویم.

وی هم‌چنین بیان کرد: سعی می‌کنیم اجرای آرامستان جدید را از طریق سرمایه‌گذار دنبال کنیم.

 

همکاری شهرداری در برگزاری جشنواره‌ی موسیقی مقامی

شهردار کرمان هم‌چنین با اشاره به رویکرد شهرداری کرمان در رابطه با پرداختن به موضوعات فرهنگی و اجتماعی گفت: در همین راستا جشنواره‌ی موسیقی مقامی به همت اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در دهم اردی‌بهشت در کرمان برگزار می‌شود که شهرداری در راستای رویکرد فرهنگی-اجتماعی خود، در برگزاری این جشنواره همکاری خواهد کرد.

عالم‌زاده افزود: هم‌چنین از اعضای محترم شورای اسلامی شهر دعوت می‌کنم در پیاده‌روی همگانی که با همکاری اداره‌کل ورزش و جوانان و شهرداری کرمان به مناسبت روز عید مبعث برگزار می‌شود، حضور پیدا کنند.

 

چاپ

شهروند1
شهروند2

 اينجا شهرداري کرمان ... اينجا شهرداري کرمان ...

سامانه ارتباط مردمی : 137
سامانه پیامکی : 10001371000
تلفن های تماس : 32268350-034
آدرس ساختمان شهرداری مرکز :
کرمان - خیابان سپه