تقاضاهای خانواده‌ی شهدا، جانبازان و ایثارگران در اولویت خواهد بود

شهردار کرمان:

تقاضاهای خانواده‌ی شهدا، جانبازان و ایثارگران در اولویت خواهد بود

سرویس خبر:اداره روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری کرمان

شهردار کرمان گفت: کار فرهنگی مبنای همه‌ی فعالیت‌هاست.

سیدمهران عالم‌زاده در نشست با رییس انجمن ایثارگران کرمان و جمعی از خانواده‌ی شهدا، جانبازان و ایثارگران کرمان ضمن تسلیت ایام فاطمیه و تبریک ایام‌الله دهه‌ی فجر با تأکید بر این‌که باید انقلاب را برای نسل جدید بازخوانی کنیم، به این نکته که انقلاب ما فرهنگی بود اشاره کرد و گفت: کار فرهنگی، سخت‌ترین کار و مبنای همه‌ی فعالیت‌هاست.

وی افزود: در حوزه‌ی فرهنگ باید هزینه کنیم؛ چراکه اگر هزینه نکنیم، نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم به نتیجه‌ی مطلوب دست پیدا کنیم.

شهردار کرمان ادامه داد: کار فرهنگی، دستوری نیست و شروع نمی‌شود مگر این‌که از خودمان شروع کنیم.

عالم‌زاده با بیان این‌که حوزه‌ی فرهنگ، حساس‌ترین حوزه است، گفت: کار فرهنگی زمان‌بر است؛ بنابراین، نمی‌توانیم انتظار بازده زود داشته باشیم و باید صبر و حوصله داشته باشیم.

وی افزود: در حوزه‌ی فرهنگی نیاز داریم 39 سالی که از پیروزی انقلاب می‌گذرد را بازخوانی کنیم که چه کارهایی کرده‌ایم، نسل جدید با چه چالش‌هایی درگیر است و چه کارهایی باید انجام دهیم.

شهردار کرمان با تأکید بر این‌که در حوزه‌ی فرهنگ، باید تخصصی وارد شویم، گفت: در این حوزه اگر به جهت اصلاحی و ارشادی وارد شویم و نه دستوری و قهری، موفق خواهیم بود.

 

ضرورت مناسب‌سازی فضاهای عمومی مورد استفاده‌ی جانبازان

عالم‌زاده درخصوص چگونگی حل مشکلات خانواده‌ی شهدا، جانبازان و ایثارگران نیز گفت: باید مسایل و مشکلات موجود را به دو دسته تقسیم کنیم؛ یک‌سری مسایل عمومی است، اما برخی مسایل مربوط به خانواده‌ی شهدا، جانبازان و ایثارگران است که به‌طور خاص دنبال خواهیم کرد.

وی افزود: از برخی اقدامات، علاوه بر جانبازان، سایر اقشار ازجمله معلولان، افراد مسن و خانم‌هایی که کودک و کالسکه دارند و می‌خواهند در شهر تردد کنند، بهره می‌برند؛ ضمن این‌که ارایه‌ی این خدمات به جانبازان ضرورت دارد و وظیفه‌ی ما را سنگین‌تر می‌کند.

وی با بیان این‌که برای جانبازان و معلولان ضوابط ویژه‌ای داریم که در سال 68 ابلاغ شده است، تصریح کرد: باید از همان سال تاکنون با توجه به این ضوابط، مشکلات به‌تدریج حل می‌شد، اما متأسفانه کوتاهی شده و امروز شاهد مشکلات مختلفی هستیم.

شهردار کرمان افزود: برای موارد زیادی قانون داریم که اجرا نشده است؛ بنابراین، باید از ظرفیت قانون برای حل مشکلات خانواده‌ی شهدا، جانبازان و ایثارگران استفاده کنیم.

عالم‌زاده ادامه داد: باید این موضوع را پیگیری کنیم تا ساختمان‌های عمومی امکانات مناسب داشته باشند و فضای مجموعه‌های تجاری، پزشکی و اداری به‌سازی و مناسب‌سازی شوند.

وی بیان کرد: اگر این ساختمان‌ها را جانبازان شناسایی و اعلام کنند، برای مناسب‌سازی آن‌ها اقدام خواهیم کرد.

شهردار کرمان با بیان این‌که باید اولویت‌بندی کنیم تا فضاهای عمومی مورد استفاده‌ی جانبازان به‌سازی و مناسب‌سازی شوند، گفت: پارک‌ها و فضاهای شهری هم که جانبازان می‌خواهند استفاده کنند، باید مناسب‌سازی شود.

عالم‌زاده تأکید کرد: باید با شناسایی و اولویت‌بندی مشکلات جانبازان و ایثارگران را حل کنیم.

وی هم‌چنین خطاب به اعضای حاضر در این نشست گفت: مطالبه‌گری را رها نکنید تا مشکلات به‌تدریج حل شود.

شهردار کرمان افزود: ساختار سنتی‌ای وجود دارد که نسبت به هر تغییری جبهه می‌گیرد، اما تلاش می‌کنیم تا مشکلات حل شود.

عالم‌زاده با بیان این‌که هر کاری انجام ‌دهیم، وظیفه‌ی ماست، گفت: قانون بر ما تکلیف کرده که هر کاری می‌توانیم برای خانواده‌ی شهدا، جانبازان و ایثارگران انجام دهیم؛ ضمن این‌که اگر هم قانون نبود، نباید برای کسی که جان خود را در طبق اخلاص گذاشته، از هیچ کوششی فروگذار کنیم.

 

ضرورت اطلاع‌رسانی مشکلات ایثارگران

وی بر اطلاع‌رسانی مشکلات ایثارگران نیز تأکید کرد و گفت: درباره‌ی مشکلات ایثارگران به‌خوبی اطلاع‌رسانی نشده و برخی از مردم فکر می‌کنند ایثارگران برخوردار هستند و حاکمیت به امور آن‌ها به‌خوبی رسیدگی می‌کند.

شهردار کرمان افزود: اگر مردم مشکلات ایثارگران را بدانند، به‌صورت خودجوش وارد می‌شوند و خیلی از مسایل و مشکلات آن‌ها را برطرف می‌کنند.

عالم‌زاده با بیان این‌که بعد از گذشت 39 سال از پیروزی انقلاب، هنوز ایثارگران ما مشکلات حداقلی دارند که هنوز حل نشده است، گفت: باید از ظرفیت قانونی برای رسیدگی به امور خانواده‌ی شهدا، جانبازان و ایثارگران استفاده کنیم.

وی افزود: در شهرداری کرمان در حوزه‌های مختلف تقاضاهای خانواده‌ی شهدا، جانبازان و ایثارگران در اولویت خواهد بود.

شهردار کرمان با بیان این‌که در تمام دنیا به خانواده‌ی کشته‌های جنگ‌ها و جانبازان توجه اساسی شده است، تأکید کرد: همه‌ی مسئولان باید جلوی پای جانبازان و خانواده‌ی شهدا بلند شوند و در خدمت به این عزیزان از یک‌دیگر پیشی بگیرند.

عالم‌زاده افزود: در این دوره سعی می‌کنیم به این موضوعات به‌طور اساسی توجه کنیم؛ اگرچه قطعاً یک‌شبه نمی‌شود کارهای عقب‌افتاده را جبران کرد، اما در حد توان تلاش می‌کنیم.

وی هم‌چنین با بیان این‌که مردم ایران در سال 57 به‌دلیل بی‌عدالتی، تبعیض و فسادی که وجود داشت، به رهبری امام خمینی (رحمت‌الله‌علیه) قیام کردند و نهال انقلاب با خون شهدا شکل گرفت، گفت: در جنگ تحمیلی نیز جوانانی از این سرزمین با خون خود نهال انقلاب را آبیاری کردند و این نهال به درختی تنومند تبدیل شد؛ ضمن این‌که ذره‌ای از خاک میهن اسلامی را به دشمن ندادیم.

شهردار کرمان ادامه داد: امروز نیز در هر عرصه‌ای که خطری نظام را تهدید می‌کند، فرزندانی از این سرزمین با همان اخلاص در عرصه‌های مختلف حضور دارند و در داخل و خارج کشور جان خود را در طبق اخلاص گذاشته‌اند.

عالم‌زاده با بیان این‌که بر ماست که پاسدار خون همه‌ی کسانی باشیم که از جان خود گذشتند، به سخنان سردار حاج قاسم سلیمانی در راه‌پیمایی 22 بهمن در کرمان اشاره کرد و گفت: سردار سلیمانی در سخنرانی 22 بهمن به نقل از امام (رحمت‌الله‌علیه) گفتند «ما می‌توانیم» و پس از 39 سال نشان دادیم که «ما می‌توانیم.»

وی با اشاره به فرموده‌ی امام مبنی بر «نه شرقی و غربی» گفت: بدون تکیه بر غرب و شرق، در حوزه‌ی تکنولوژی، نانو، هسته‌ای و سایر علوم پیش‌رفت‌های قابل توجهی داشته  است.

شهردار کرمان افزود: سردار سلیمانی به این موضوع که امام با باطل سازش نکرد، اشاره کرد و ما هم اعتقاد داریم نباید با باطل سازش کنیم.

عالم‌زاده ادامه داد: هم‌چنین سردار سلیمانی گفتند آمریکا هیچ‌وقت دل‌سوز ما نبوده که همه می‌دانیم آمریکا هیچ وقت دل‌سوز ما نبوده و نباید به دشمن دل بست.

وی به جایگاه مردم در نظام اسلامی اشاره کرد و با بیان این‌که باید خاک پای مردم را به چشم کشید، گفت: مردم همیشه در صحنه و وفادار به انقلاب، امام و رهبر معظم انقلاب بوده‌اند.

شهردار کرمان بیان کرد: اگر بخواهیم 39 سال انقلاب را بازخوانی کنیم، تک‌تک کلمات و جملات سردار سلیمانی در جمع مردم کرمان در راه‌پیمایی 22 بهمن آگاهانه بود.

 

ضرورت تکریم خانواده‌ی شهدا، جانبازان و ایثارگران

رییس انجمن ایثارگران کرمان نیز در این نشست با اشاره به مشقت‌هایی که ایثارگران، جانبازان و آزادگان تحمل کرده‌اند، گفت: تکریم خانواده‌ی شهدا، جانبازان، آزادگان و ایثارگران ضروری است.

سعید جلیل‌پور هدف از ایجاد انجمن ایثارگران را نشر فرهنگ ایثار و شهادت و پیگیری خدمت‌رسانی به خانواده‌ی شهدا و ایثارگران دانست و با اشاره به جمعیت چندین هزار نفری خانواده‌ی شهدا، جانبازان و ایثارگران گفت: حقوق تعدادی از ایثارگران فقط بین 400 تا 600 هزار تومان است و با توجه به این‌که دارای فرزند و مشکلات جسمی و روحی هستند، این مبلغ کفاف زندگی آن‌ها را نمی‌دهد.

وی افزود: تعدادی از ایثارگران هنوز به مشهد مقدس نرفته‌اند؛ ضمن این‌که تعدادی از فرزندان شهید و جانباز با تحصیلات بالا هنوز بیکار هستند.

رییس انجمن ایثارگران کرمان هم‌چنین ضمن تشکر از شهردار کرمان به‌خاطر رسیدگی به امور خانواده‌ی شهدا، جانبازان و ایثارگران گفت: از شهردار ارزشی کرمان که تاکنون شاهد خدمات ارزنده‌ا‌ی ازجمله عیادت و سرکشی از خانواده‌ی شهدا و در اولویت قرار دادن مشکلات خانواده‌ی شهدا و ایثارگران ازسوی ایشان بوده‌ایم، تشکر می‌کنیم و امیدواریم درخصوص رفع مشکلات این عزیزان هم‌چنان ثابت‌قدم باشند.

 

راه‌اندازی میزهای خدمت در شهرداری مناطق

سرپرست معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمان نیز با بیان این‌که شهردار کرمان با رویکرد متفکرانه، مدبرانه و مثبت کارها را به جلو می‌برند، در خصوص رسیدگی به وضعیت جانبازان و ایثارگران گفت: باید برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌گذاری‌ها براساس دغدغه‌های ایثارگران و جانبازان به‌گونه‌ای باشد تا منتج به نتیجه‌ی مثبت شود.

حجت‌الاسلام سیدمرتضی حسینی افزود: امیدوارم به یک روش و الگوی کارآمد و اجرایی برسیم تا مشکلات این عزیزان حل شود.

وی با بیان این‌که به‌عنوان یک شهروند وقتی می‌بینم یک جانباز ویلچری در خیابان باید تنها حرکت کند، ناراحت می‌شوم، گفت: در شهرداری با یک‌سری دستورالعمل‌ها برخی موارد برای سهولت کار خانواده‌ی شهدا و جانبازان شدنی است.

سرپرست معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمان با اشاره به وضعیت شهر کرمان گفت: در محدوده‌ی ساختمان‌های پزشکان جای پارک نیست، یک پیاده‌رو یا یک مسیر مشخص و ایمن برای عبور جانبازان ویلچری وجود ندارد؛ ضمن این‌که ساختمان‌های پزشکان هم ورودی مناسب برای جانبازان ندارند.

حجت‌الاسلام حسینی افزود: اگر توسط شهرداری‌های مناطق در برخی موارد سخت‌گیری و نظارت بیش‌تری شود، به این مهم منجر می‌شود که جانبازان، معلولان و بیماران در این شهر راحت‌تر زندگی کنند.

وی ادامه داد: ایثارگران بر گردن همه‌ی ما حق دارند؛ بنابراین، میزهای خدمت در شهرداری مناطق باید راه‌اندازی شود و این مهم که جانبازان در شهرداری‌های مناطق، معاونت‌ها و سازمان‌های شهرداری معطل نشوند و به‌صورت ویژه به کار جانبازان رسیدگی شود، به‌عنوان آیتم ارزیابی مدیران در نظر گرفته شود.

چاپ

شهروند1
شهروند2

 اينجا شهرداري کرمان ... اينجا شهرداري کرمان ...

سامانه ارتباط مردمی : 137
سامانه پیامکی : 10001371000
تلفن های تماس : 32268350-034
آدرس ساختمان شهرداری مرکز :
کرمان - خیابان سپه