حکم شهردار کرمان تا اوایل هفته‌ی آینده صادر می‌شود

رییس شورای اسلامی شهر کرمان:

حکم شهردار کرمان تا اوایل هفته‌ی آینده صادر می‌شود

 

سرویس خبر: اداره روابط عمومی و امور بین‌الملل شهرداری کرمان

نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان با حضور رییس و سایر اعضای شورا و سیدمحمد موسوی، سرپرست شهرداری کرمان برگزار شد.

رییس شورای اسلامی شهر کرمان در این نشست ضمن تبریک هفته‌ی وحدت و ایام ولادت رسول اکرم (صلی‌الله‌علیه‌وآله)، به زمین‌لرزه‌ی هجدک راور اشاره کرد و گفت: خوش‌بختانه زلزله‌ی اخیر خسارت جانی در پی نداشت که نشان می‌دهد پس از زلزله‌ی سال 83 زرند، مقاوم‌سازی ساختمان‌ها به‌خوبی انجام گرفته است.

مهندس محمد فرشاد به زمین‌لرزه‌ی اخیر کرمانشاه هم اشاره کرد و با بیان این‌که به‌دلیل مشکلات مردم در این استان، 20 هزار کانکس برای اسکان مردم فراهم شده است، افزود: با توجه به این‌که کرمان نیز روی گسل زلزله قرار دارد، پیشنهاد می‌شود درباره‌ی ساخت اتاق ایمن در خانه‌های حیاط‌‌دار شهروندان کرمانی که بیش‌تر قدیمی و غیرمقاوم هستند، کار کارشناسی انجام گیرد.

رییس شورای اسلامی شهر کرمان افزود: در این زمینه باید از سوی شورا و شهرداری مشوق‌هایی در صدور پروانه و سایر موارد برای شهروندان در نظر گرفته شود.

فرشاد در عین حال تأکید کرد: این موضوع باید در کمیسیون‌های عمران و حمل‌و‌نقل و معماری و شهرسازی شورا مورد بررسی قرار گیرد.

وی هم‌چنین با اشاره به تأخیر در صدور حکم شهردار منتخب کرمان، عدم صدور حکم شهردار کرمان را شایعه دانست و با بیان این‌که تأخیر در صدور حکم شهردار کرمان مطابق قانون نیست، گفت: در این‌باره ساعت چهار عصر امروز با وزارت کشور تلفنی تماس گرفتم که بیان کردند پاسخ مثبت استعلام آقای عالم‌زاده، شهردار منتخب کرمان، از اداره‌کل اطلاعات استان کرمان به وزارت اطلاعات ارسال شده، اما هنوز از وزارت اطلاعات به وزارت کشور ارسال نشده است.

رییس شورای اسلامی شهر کرمان اظهار امیدواری کرد تا پایان هفته‌ی جاری یا اوایل هفته‌ی آینده، حکم شهردار منتخب کرمان صادر شود.

در ادامه، رؤسای کمیسیون‌های شورای اسلامی شهر کرمان به بیان آخرین مصوبات کمیسیون‌های مربوط پرداختند.

رییس کمیسیون گردشگری و اصناف شورا، با اشاره به زمین‌لرزه‌ی اخیر هجدک گفت: پیام زمین‌لرزه این بود اگر مقاوم‌سازی کنیم، می‌توانیم از زلزله به سلامت عبور کنیم.

محمدرضا معین‌زاده میرحسینی با تأکید بر این‌که باید مردم را نسبت به مقاوم‌سازی تشویق کنیم، گفت: باید ازسوی شورا و شهرداری مشوق‌هایی در نظر بگیریم تا مردم بناهای قدیمی را مقاوم‌سازی کنند.

رییس کمیسیون گردشگری و اصناف شورا به بررسی موضوع گردشگری در نشست این کمیسیون اشاره و تصریح کرد: خوش‌بختانه گردشگری مسیر خود را به‌خوبی پیدا کرده و در همین راستا بخش خصوصی و مردم به سمت بازسازی ساختمان‌های قدیمی و تبدیل آن‌ها به بناهای اقامتی حرکت کرده‌اند.

معین‌زاده میرحسینی به آموزش گردشگری 150 نفر از رانندگان تاکسی توسط شهرداری نیز اشاره کرد و گفت: در نشست کمیسیون تأکید شد آموزش رانندگان تاکسی ادامه پیدا کند.

وی بر پیگیری برای خواهرخواندگی کرمان با یکی از شهرهای بزرگ دنیا نیز تأکید کرد.

رییس کمیسیون خدمات شهری شورا نیز با اشاره به نگرانی شهروندان از حضور سگ‌های ولگرد و بدون صاحب در شهر گفت: با همکاری انجمن حمایت از حیوانات بدون صاحب و شهرداری کرمان، مکانی در محدوده‌ی سایت لندفیل شهرداری برای جمع‌آوری و نگه‌داری سگ‌های بدون صاحب آماده شده است؛ بنابراین، جمع‌آوری سگ‌های بدون صاحب در شهر کرمان سرعت بیش‌تری خواهد گرفت.

علی خدادادی هم‌چنین با بیان این‌که برخی افراد زمین‌های خود را گودبرداری و سپس رها می‌کنند که این اقدام موجب وقوع خطراتی برای شهروندان می‌شود، گفت: پیشنهاد می‌شود شورا مصوبه‌ای داشته باشد مبنی بر این‌که شهرداری به استناد ماده 110 قانون شهرداری‌ها با مالکانی که زمین‌های خود را گودبرداری و سپس رها می‌کنند، برخورد کند.

 رییس کمیسیون خدمات شهری شورا افزود: براساس ماده 110 قانون شهرداری‌ها، در صورتی که مالک پس از گودبرداری، اقدامی انجام ندهد، شهرداری ابتدا به مالک اخطار می‌دهد تا طی مدت دو ماه نسبت به ادامه‌ی ساخت‌وساز اقدام کند؛ در غیر این‌صورت شهرداری با تصویب شورای اسلامی شهر، هرگونه اقدام لازم را انجام خواهد داد و هزینه‌ی اقدامات انجام‌شده را به اضافه‌ی 10 درصد از مالک دریافت می‌کند.

نایب‌رییس و رییس کمیسیون اجتماعی، ورزش و جوانان شورا از حضور حامیان ایمنی راه‌ها در نشست این کمیسیون در هفته‌ی آینده خبر داد و گفت: تعداد افرادی که در شش‌ماهه‌ی نخست امسال در جاده‌های استان کشته شده‌اند، با تعداد کشته‌های زمین‌لرزه‌ی کرمانشاه برابر است؛ ضمن این‌که علی‌رغم این‌که تعداد کشته‌های جاده‌ها در کشور 5.3 کاهش داشته، اما شاهد افزایش این آمار در استان کرمان بوده‌ایم.

علی بهرامی افزود: با توجه به این‌که تلفات جاده‌ای تأثیرات منفیِ اجتماعی به‌ویژه در مرکز استان خواهد داشت، باید در این‌باره چاره‌‌ای اندیشیده شود.

رییس کمیسیون اجتماعی، ورزش و جوانان شورا روز جهانی معلولان را نیز تبریک گفت و بیان کرد: اگر در سطح جهان نامی از استان کرمان برده می‌شود، به‌دلیل تلاش‌های ورزش‌کاران معلول این استان در مسابقات مختلف ورزشی ازجمله پارالمپیک است که جای قدردانی دارد.

بهرامی هم‌چنین با اشاره به ارزیابی تأثیرات اجتماعی و فرهنگی پروژه‌های شهری توسط دانشگاه شهید باهنر گفت: با توجه به این‌که در جابه‌جایی آرامستان به الزام رسیده‌ایم، به پیشنهاد شهرداری ارزیابی تأثیرات اجتماعی و فرهنگی آرامستان جدید به دانشگاه باهنر واگذار می‌شود.

وی هم‌چنین با تأکید بر این‌که شهرداری نباید در زمینه‌ی مقاوم‌سازی ساختمان‌هایی که مقاوم نیستند، کوتاهی کند، گفت: در این رابطه باید مشوق‌هایی برای شهروندان در نظر بگیریم.

بهرامی هم‌چنین این پرسش را مطرح کرد که آیا شهرداری کرمان برای پسازلزله آمادگی دارد که موسوی، سرپرست شهرداری کرمان به وجود مدیریت بحران در شهرداری کرمان اشاره کرد و گفت: هم‌چنین در هنگام بحران، وظایف همکارانم در شهرداری مشخص است و در شهرداری آمادگی کامل در بحران‌ها وجود دارد.

در ادامه، به پیشنهاد منصور ایرانمنش، رییس کمیسیون حقوقی و حاشیه‌نشینی، مقرر شد از آقای علوی، رییس مدیریت بحران شهرداری کرمان، برای ارایه‌ی توضیحاتی در صحن علنی شورا درباره‌ی اقدامات انجام‌گرفته در این مدیریت دعوت شود.

رییس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورا نیز با اشاره به زلزله‌ی اخیر گفت: هم‌اکنون، در شرایطی درباره‌ی مقاوم‌سازی ساختمان‌ها صحبت می‌کنیم که خودمان در ساختمان خانه‌ی شهر، به‌عنوان آسیب‌پذیرترین ساختمان کرمان، نشسته‌ایم.

محمدجواد کامیاب با تأکید بر مقاوم‌سازی خانه‌های قدیمی در شهر کرمان بیان کرد: دولت پس از زلزله، میلیاردها تومان هزینه می‌کند؛ درحالی‌که باید پرداخت وام‌های ارزان‌قیمتِ مقاوم‌سازی ازسوی دولت استمرار داشته باشد تا ضمن هزینه‌ی کم‌تر، از فاجعه‌های انسانی هم جلوگیری شود.

رییس کمیسیون معماری و شهرسازی نیز با بیان این‌که متأسفانه با افرادی که ضوابط قانونی را در ساخت‌وساز رعایت نمی‌کنند، براساس قانون برخورد نمی‌شود و به‌دلیل رعایت حال شهروندان، با متخلفان مدارا می‌کنیم، گفت: به‌طور مثال برخی شهروندان بدون رعایت مقررات ساخت‌و‌ساز با سقف شیروانی، یک طبقه به خانه‌های خود اضافه می‌کنند و سپس با در نظر گرفتن جریمه‌ای توسط کمیسیون ماده 100، شهرداری به این افراد پایان‌کار می‌دهد.

رییس کمیسیون برنامه، بودجه و منابع پایدار شورا نیز با اشاره به مشکلات مالی شهرداری، وصول مطالبات معوق، تدوین بودجه‌ی منطقی برای شهرداری، کنترل و کاهش هزینه‌های شهرداری و حرکت به‌سمت درآمدهای پایدار را ازجمله برنامه‌های این کمیسیون و شهرداری، برای حل مشکلات مالی شهرداری دانست.

حسین چناریان تهیه‌ی گزارش جامع از بودجه‌ی سنوات اخیر شهرداری را ضروری دانست و گفت: در کمیسیون برنامه، بودجه و منابع پایدار شورا مقرر شد کارگروهی با عضویت مدیران مالی شهرداری در کمیته‌ی بررسی وضعیت درآمدی شهرداری تشکیل شود تا آخرین وضعیت برای تصویب بودجه‌ی سال آینده تحلیل و جمع بندی شود.

وی با بیان این که بهتر است از ظرفیت‌های بیرون از شهرداری استفاده شود، افزود: ضمن وصول مطالبات معوق شهرداری، باید با ایجاد درآمدهای منطقی و پایدار، به سمت  افق روشن‌تر پیش برویم.

چاپ

شهروند1
شهروند2

 اينجا شهرداري کرمان ... اينجا شهرداري کرمان ...

سامانه ارتباط مردمی : 137
سامانه پیامکی : 10001371000
تلفن های تماس : 32268350-034
آدرس ساختمان شهرداری مرکز :
کرمان - خیابان سپه